Mé postavené modely

Něco o mých začátcích
Modelařině jsem se začal věnovat již jako malý kluk. Na začátku jsem stavěl větroně – jestli to někomu něco říká – mněl jsem postavený plachťák třída A1 Tom – rozpětí křídel 120cm. A následovaly nějaké házedla. Jenže čtení dobrodružných knih mne přivedlo k celoživotnímu koníčku – plachetnicím a jachtingu. Hned první model byla podle plánů Santa Marie, kterou jsem dokončil asi v 13 letech a tak to následovalo. Modelařit jsem s minimálními přestávkami až do konce vojny, svých 24 let. Při vojenské službě v pohraniční Písečné jsem postavil poslední model Man o War, jeden z mála, který v celku přežil do doby, než jsem se k modelařině  v roce 2006 vrátil. V té době jsem postavil asi 7 modelů například zmíněná Santa Marie, Royal Louis, Occident, Mayflower… Poté starost o rodinu, po převratu podnikání a zároveň aktivně se věnovat jachtingu mi zabralo spoustu času, takže na modelařinu čas nezbyl.
Nyní řízením osudu mám možnost  své zálibě věnovat  času mnoho, a tím i rozšiřovat obsah těchto stránek.
Nejvíce mne zaujaly plachetnice zlatého věku plachet z období 16 – 19 století. Jelikož na stavbu dřevěných modelů nemám podmínky – ani místo v bytě ani fyzické, věnuji se modelům plastovým. I zde však rád dodělávám dřevěné detaily. Plastové stěžně a ráhna v podstatě neuznávám a vyrábím si dřevěné. Už i z toho důvodu, že jsou podstatně pevnější. Plastové žebříky také ne. Rovněž považuji za samozřejmost udělat pokud možno kompletní lanoví včetně kladek a vůbec model co nejvíce přizpůsobit skutečnosti podle dobových plánů.
Pravá historická historie postavených modelů je vesměs známá. Takže tu doplním možná někdy časem. Spíše se zaměřím na to, jak jsem model stavěl, a jaký byl jeho osud v mých modelářských podmínkách.          Doplním pokud možno plány samotného modelu, buď ze stavebnice, nebo i z jiných zdrojů, tak aby si ostatní mohli udělat představu o rozsahu stavby.

Doufám, že se vám mé modely budou líbit.

Seznam modelů je sestaven podle toho, jak jsem jednotlivé modely dokončil a v kterém roce:
Santa Marie - 1975
Black Falkon - 1976
Vikingská loď - 1977
Elizabethan Man o' War - 1986
Nina - 2006
Royal Sovereing - 2007
Mayflover - 1978 a rekonstrukce 2007

Royal Louis
- 1978 a rekonstrukce 2008
Le Mataro - 2008 podzim až jaro 2010
Nau San Gabriel -
2008 podzim až jaro 2010
Nyní pracuji na lodích Roman a Greek Warship